Tartást a táskának .. vetex és társai
Nagyon sokszor előkerül kérdésként, hogy milyen merevítést használok egy egy táskánál. Nincs szabály, hogy mikor melyiket kell használni. Nekem kétféle van, és pillanatnyilag ez elég is. Természetesen tudom, hogy ezeken kívül még nagyon sok fajta anyag létezik .. később azokról is készítek bejegyzést
Néhány gondolat mielőtt bemutatom őket
- Minden táskának neszesszernek jót tesz a vetex vagy a vastagabb táskamerevítő. A jó tartáson kívül a vékonyabb anyagot tartósabbá teszi. (pl én használom bélésnél is, mikor úgy gondolom nagyobb igénybevételnek lesz kitéve vagy a szövet elég vékony). Vannak olyan anyagok, pl a farmer, ami kissé rugalmas és így nehéz varrni. Egy vékony vetexet vasalj rá és könnyebb lesz vele dolgoznod.
- Mielőtt élesben beveted őket, egy kis darab anyagon próbáld ki hogy viselkedik, meddig kell a vasalót rajtahagyni, mennyire ragad hozzá az anyaghoz (én meg is szoktam hajlítgatni a kihűlt darabot, mert így látom használat közben hogyan fog viselkedni) … és hogy miért mondom ezt? ha vékonyabb pamutvászonra vasalsz vastag táskamerevítőt, bizony a szín oldalán nem mindig mutat szépen .. látszanak a kis “barázdák” .. nem lesz szép sima a felülete.
- Vasalás után MINDIG hagyd teljesen kihűlni. Vastagabb táskamerevítőnél tovább tart ugyan, de ha nem így teszel, szétválhat a két anyag.
- Vízszintesen tedd le a forró textilt, mert azt a formát fogja felvenni (ha mégis meghajlott, vasald át kicsit megint és rakd le újra hűlni)
- Vigyázz a vasalódra és a deszkára is. Használj pl sütőpapírt (tekercsben van és sokáig elég még ha időnként cserélgeted is) A vasalóról a ráégett vetex darabkákat nehezebb eltávolítani 🙂 a vasalódeszka huzatról lehetetlen 🙂
- Ami a legfontosabb … kísérletezz bátran és próbáld ki NEKED mi válik be a leginkább
Vékony vasalható vetex (ragasztós)
( használhatod, ha neszesszert varrsz vagy tarisznyát, amihez nem kell merev tartás)
Ha a fény felé tartod ezt látod.
Balra a hátoldala, azon vannak a ragasztó pöttyöcskék. Érezni is, mert kissé érdes
Jobb oldalon a “színe”
Használni pedig a következőképpen szoktam:
- Először leterítem a méretre vágott vetexet, a ragasztós oldala FELfelé néz.
- Ráteszem az anyag hátoldalát. Simítsd össze a két textilt, hogy sehol ne maradjon gyűrődés. Ha már rávasaltad nem tudod szétszedni és megigazítani.
- Erre kerül a sütőpapír.
- A vasaló nekem maximumon van, de ezt is próbáld ki először, mert a vastag táskamerevítővel már jártam úgy hogy megolvasztottam 🙂 … szóval tedd a szélére a vasalót és hagyd rajta 6-7 mp-ig. Én arrébb szoktam húzni a következő helyre, de olvastam valahol, hogy ez nem jó, mert szétcsúszhat az anyag .. nekem nem szokott … SŐT .. ha csak odébb rakosgatom, nekem volt, hogy pukli maradt. Ha húzom, szépen kisimul az alatta lévő két szövet. A széleken figyelmesen vasald, mert ha nem ragad meg, varrásnál szétjöhet. Ne hagyj ki 1 cm-t sem, mindenhol érje a vasaló a kellő ideig.
- Ha mindenhol kész, hagyd kihűlni .. teljesen!
Vastag táskamerevítő, vasalható (ragasztós)
Ez a szín oldala
Ez pedig ragasztós fele, látszanak is a kis pöttyök
Téphető, mint egy papír (bár nem olyan könnyen) de vízben nem oldódik fel
A vastag táskamerevítőnél Én más sorrendben vasalom
- Alulra kerül a farmer anyag, a hátoldala van FELÜL
- Ráteszem a vastag táskamerevítőt, a ragasztós rész van ALUL
- Erre kerül a sütőpapír
- Nekem az vált be, hogy a merevítő oldaláról vasalok. Sokszor előfordult, hogy meggyűrődött a ragasztós anyag és nem lett szép. Itt is a szélénél kezd és jóval tovább hagyd rajta. Legalább 10-12 mp időzz el mindenhol. Próbáld ki előtte, milyen hőmérsékleten lesz jó az eredmény. A vasalót tolom az anyagon és ezzel közben le is simítom. Minden cm legyen átvasalva.
- Tedd le egy vízszintes helyre amíg ki nem hűlt .. teljesen!!
- Lesznek részek amik kilógnak vasalás után, azokat vágd le. Ha pontosan szabtál az elején, mégis nagy az eltérés a két anyag mérete között, akkor először inkább tedd rá a szabásmintás és nézd meg, csak azután vágj.
Honnan tudod beszerezni őket?
Rőfösbolt, Cserhegyi András Mindkettőt jó szívvel ajánlom!
A képeket felteszem a galériába is, hogy ki tudd nagyítani.
Szeretnéd tudni, melyik anyagot mire tudod használni? Melyik mire való! Anyagismeret konyhanyelven
Szeretnél táskát varrni? Ha igen akkor katt ide
Szívesen olvasod az írásaim? Kövesd a blogom!