Ha valaki kezdő varrogató, a próbálkozásokhoz nem kell rögtön anyagért szaladni a közeli méteráru boltba. Szinte minden családban akad előbb vagy utóbb egy kinőtt elhasznált farmer nadrág, bélésnek egy régi ing. Nem csak a pénztárcád kíméled vele, de újrahasznosítasz is. Én így kezdtem varrni, és ezért is maradtam a farmer naciknál. Ma már az egész család nekem gyűjt 🙂
Persze vannak kellékek amikre szükséged lesz. Én azt az elvet vallom, hogy akár magadnak akár másoknak varrogatsz minden esetben törekedni kell a minőségre.
De mik azok a kellékek amikre feltétlen szükséged lesz:
Cipzár
Létezik bevarrós cipzár ( különböző hosszúságban és színben, műanyag fogú) táskákhoz, neszesszerekhez, zsebekhez
Méteres cipzár ( végtelenített cipzár, gurigába van feltekerve, te vágatod méretre és a végére is te helyezed fel a kocsit, nincs akkora színválaszték belőle)
Néhány lelőhely: Varróvilág, Rőfösbolt
Cérna – ezerféle szín és nagyon sok márka létezik, találd meg ami neked megfelel. Ha megvan az anyag amiből varrsz ahhoz válassz cérnát. Akkor lesz szép a végeredmény ha a varrás színe nem üt el nagyon az alkotásodtól (ha csak nem pont ez a szándékod). Minden anyagfajtához van megfelelő cérna. Mással varrják a bőrt és mással a finom anyagokat. Ha csak vásznat, pamutvásznat, farmert varrsz ezek a fajták megfelelőek lesznek: Cérnák a Varróvilágból.
Az én személyes kedvenceim ezek a cérnák: Moon
Olló – Olyan ollót válassz, ami sokáig éles marad és jól vág. Egy életlen ollóval egyrészt nem lehet szépen dolgozni, másrészt nagyon hamar elfárad a karod és elveszi a kedved az egésztől. Nem kell persze a több ezer forintos olló. Én a LIDL-ben vettem és nekem bevált 🙂
Vonalzó – Akár a szabásmintát rajzolod, akár az anyaghoz használod, kelleni fog. Én kétfélét használok. Van egy rövidebb 20 cm-es és egy hosszabb 50 cm-es. Sima iskolába való műanyag vonalzó. Tudom vannak nagyon profi eszközök is és ha pl. patchwork technikával dolgozol érdemes megnézni őket (patchwork vonalzók) de különben nem kell.
Varrós doboz – Előbb utóbb kelleni fog egy dobozka, amiben a kellékeket tárolod. Vigyázz mert nagyon hamar ki lehet nőni 🙂 Na igen, ha elkap a vásárlási láz … Én egy horgász dobozt használok erre a célra. Nagy, jól pakolható sok rekesz van benne és nem volt túl drága sem.
Háztartási gépvarró tű – Számtalan fajta létezik, attól függ milyen anyagot varrsz vele és milyen varrást típust használsz éppen. Más van a rugalmas anyagokhoz, más a vastag farmer anyaghoz, a bőrhöz. A hegyük és a vastagságuk is eltérő lehet. Javaslom vegyél vegyes csomagot, ahol a pamutvászon textilhez és farmerhez való tűk egy dobozban vannak.
Itt többféle vastagság közül tudsz választani: Varróvilág
Gombostűk – Az anyagot tűzzük vele össze, hogy varrás közben ne csússzon el. Gombostű választék
Varrógép talp – Ennek a résznek szánok majd egy külön cikket, mert szeretném bemutatni videón is hogyan lehet cserélni őket 🙂
Kétféle felhelyezési módja van a varrógép talpnak
- A pattintós talp (itt a talp felrakása egy kis kar segítségével történik, bele kell pattintani a helyére)
- A talpszáras talpak (csavarozni kell hogy a helyére kerüljön)
Bármilyen is a varrógéped, amire kezdő varróként szükség lesz az 2-3 féle talp.
Jelölő kréta vagy filc – a szabásminta átrajzolásához kell egy íróeszköz, amit erre találtak ki. Az ára nagyon eltérő lehet, az olcsótól a nagyon drágáig mindent megtalálsz. Személy szerint a legolcsóbb krétát használom. Két színt, egy fehéret a sötét anyagokhoz és egy pirosat a világosabb anyagokhoz. De mindenki maga dönti el mit szeretne vagy mit engedhet meg magának
A weboldalakat nézegetve nagy a kísértés, hogy mindent megvegyél 🙂 megértem. Valóban rengeteg eszköz létezik és mindnek van haszna. Minden bizonnyal ahogy egyre többet varrsz a kellékek száma bővülni fog. Ezek csak azok az alap dolgok amik feltétlenül szükségszerű az induláshoz.
Ha szeretnél még több információt csatlakozz hozzám a Varrás Világa Kezdőknek oldalhoz
Szívesen olvasod az írásaim? Kövesd a blogom!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: